Proběhlé akce

Filharmoniště

První březnový víkend byl v Chýni hodně živý, v pátek se konal ples, v sobotu pořádal Klub rodičů Pexesiádu a v neděli dopoledne přijelo do Chýně Filharmoniště již po několikáté. Koncert, na kterém se lze blízko setkat s basklairenetem se zase tak často nevidí. Simona Vaňková (basklarient), Petr Michalec (klarient), Nikola Květoňová (příčná flétna) nám představili neznámější skladby od renesenace až po současnost. Koncert od 9:30 byl přizpůsoben těm nejmenším divákům, od 11h byl potom pro straší publikum – děti 3-8 let. Tóny, které se aulou nesly byly překrásné, mnoho z nás nenechaly jen tiše sedět a poslouchat, a tak jsme se i zatančili a už teď se všichni těšíme až k nám Filharmoniště zase přijede.

Pexesiáda

V sobotu 2. 3. 2024 se v našem městečku uskutečnil první ročník Chýňské Pexesiády. Turnaj v této oblíbené společenské hře se nesl v přátelském duchu. Soutěžilo se ve třech kategoriích – předškolní děti spolu s žáky prvních tříd, žáci druhých až pátých ročníků a poslední kategorie žáků od šesté třídy, kam se mohli přihlásit i dospělí. A právě tato poslední skupinka se na poslední chvíli natolik rozrostla, že nás to inspirovalo k vytvoření další samostatné kategorie v budoucích ročnících. Nadšení a soutěživost všech účastníků byla úžasná. K dobré náladě a celkovému pohodlí hráčů
i doprovodu přispělo také výborné občerstvení od pořadatelek. Závěrečná radost z herního prožitku, odměn, medailí a originálního Chýňského pexesa byla tak nakažlivá, že už teď se velmi těšíme na další ročník.

Masopust 2024

Masopust je v Chýni již tradicí a jinak tomu nebylo ani letos. Druhou únorovou sobotu prošel Chýní masopustní průvod plný maškar a masek doprovázený muzikanty, kteří roztančili děti i dospělé. Kromě tradičního Pronobuse, víly Baštěňky, kobyly, medvěda s medvědářem či cikánky, byla k vidění spousta krásných nápaditých masek.

Účastníci se sešli u staré školy, kde byl Masopustní průvod slavnostně povolen paní starostkou, a poté pokračovali přes zastávku u Horáků až k nové škole, kde proběhla tradiční poprava a vzkříšení kobyly, která může za vše zlé, co se za uplynulý rok v Chýni událo. Zde byly také vyhlášeny nejlepší masky a připraveno občerstvení. Veselí a radost se nesly celou Chýní. Do oka nám vehnala slzu pouze krásná píseň složená akad. arch. Petrem Kovářem jako vzpomínka na našeho tradičního chýňského medvěda Míru, který provázel Masopustní průvod po dlouhé roky jako jedna z nezapomenutelných ústředních postav průvodu a který v loňském roce náhle „skočil do nebe“, jak praví ona píseň. V letošním roce tak roli medvěda v průvodu převzal Pepík Tatar a zhostil se jí se ctí. Chýni si bez Masopustu již neumíme představit a proto děkujeme paní Věře Kovářové a spolku Chýňská o.p.s.- Občané, Přátelé, Sousedé, kteří akci s malou pomocí města Chýně a Klubu rodičů letos opět uspořádali. Uchovejme tuto krásnou tradici pro naše děti a další generace!
Za fotky děkujeme Jirkovi Grégrovi.

Filharmoniště před Vánoci

Filharmoniště do Chýně zavítalo o druhé adventní neděli 10.12.2023. Tradičně byla ke shlédnutí dvě představení, program od 9:30 byl přizpůsoben těm nejmenším posluchačům a od 11hodin pro starší posluchače, kteří si s sebou mohli přinést vlastní hudební nástroje. Příběhem nás provedla baletka Anna Homola a houslistka Gabriela Vermelho. Děti se seznámily s tajemstvím baletu, okusily kouzelnou atmosféru houslí, to vše zabalené do vyprávění Vánočního příběhu.

Svatomartinský průvod Chýní

V pátek 10. 11. 2023 rozsvítil Chýni opět tradiční lampiónový průvod. Začátek na fotbalovém hřišti u školky. Průvod v čele se svatým Martinem na bílém koni se vydal ztemnělou Chýní k nové škole, kde na účastníky čekalo občerstvení a představení v podání ohňové show. Nechyběly ani tradiční Svatomartinské rohlíčky, po kterých se letos opět jen zaprášilo.

Dílničky k drakiádě

V sobotu 21. 10. 2023, kdy žáci Chýňské základní školy pořádali už tradiční Drakiádu, připravil Klub rodičů dílničku pro nejmenší. Děti si mohly vyrobit malé draky, rodiče se občerstvit kávou a moučníkem a celkově se tak naladit na odpolední klání v létání. Více výtvarných technik umožnilo všem dotvořit si dráčka dle svých představ a připevnění na tyčku alespoň z části nahrazovalo skutečné létání.

Loučeň 2023

Klub rodičů se již každoročně podílí na přípravě Loučně, tedy programu pro děti a jejich rodiče při oslavě konce školního roku. Konec příprav svačin, vožení na kroužky a kontrol domácích úkolů totiž oslaví stejně tak rádi jako jejich ratolesti.

Tento rok přinesla Loučeň téma Hudba všemi smysly. Hlavní pódium na nádvoří školy nabídlo workshop s hudebnicí Ridinou Ahmedovou a vystoupení šestičlenné studentské kapely Smooth Waves s podporou pana učitele Vojtěcha Výravského ze SZUŠ Dr. Lidinské, který má pobočku i v místní škole. Na nádvoří byly připravené stánky s občerstvením od studentů základní školy a u infostánku Klubu rodičů si mohly děti vyzvednout odměnu za jejich účast, kde byly připravené tetovačky s hudebními motivy, přívěsky a bublifuky.

V hale pak byla další stanoviště, zdobení perníčků také s hudebními motivy, dílna výroby rytmických hudebních nástrojů a možnost si vyzkoušet nevšední nástroje jakými jsou zvonkohra či tubusy. Paní učitelka Fundáková společně se studentkami základní školy zajistily malování na obličej a byly neuvěřitelně šikovné. Děti se mohly nechat vyfotit v profesionálním fotokoutku jako pravá SuperStar. Hudba kdekoho rozpohybuje, a tak byla v malé tělocvičně připravena taneční lekce.

Fotky z fotkoutku si můžete prohlédnout tady. Heslo: ZSchyneLOUCEN_2962023

Klub rodičů má od července novou předsedkyni Annu Tatarovou, úžasnou maminku čtyř dětí a potřeby dnešní mládeže má tak skvěle zmapované, bude pro Klub a budoucí akce výborným mentorem. S touto změnou přichází i nová místopředsedkyně, bude jí Lucie Pilařová, zcela nová tvář spolku a společně s Annou budou ten správný tandem ve vedení. Už nyní se těšíme na další akce a budeme moc rádi, když se k nám přidáte. Přihláška a další informace naleznete zde.

Červen 2023

Filharmoniště potřetí

Filharmoniště 2023

Chýně je domovem mladých rodin s dětmi, a tak není divu, že nás již potřetí navštívil projekt Filharmoniště. Ten nabízí hudební programy i pro ty nejmenší z nás, batolata. V neděli 23. 4. jsme byli naladěni díky Kateřině Steinerové a Martinovi Adamovskému do swingového rytmu. Již tradičně jsme připravili hned dvě představení ve formátu pro mladší děti přibližně do 3 let věku a následné představení pro starší děti, které je více interaktivní. Díky Kateřině, která je též lektorkou tance, si mohly děti vyzkoušet základní krok swingu a na obou představeních nechyběly stepové botky a základní informace o této krásné formě krokového tance rychlého tempa. Věříme, že si tuto akci užili diváci stejně jako vystupující a těšíme se na další akci pro děti, kterou Klub rodičů plánuje a tím je Loučeň. Ta proběhne den před vysvědčením, tedy ve čtvrtek 29. 6. od 16 hodin na nádvoří základní školy. U hudby ještě zůstaneme a školní rok zakončíme tématem Hudba všemi smysly!

Duben 2023

Fotografie z letošního Filharmoniště si můžete  prohlédnout zde

Filharmoniště leden 2023

Filharmoniště

Sobota mezi prezidentskými volbami patřila v Chýni vážné hudbě. Jednalo se však o program pro ty
úplně nejmenší, pro děti do 3 let. Ty měly možnost poslouchat klasickou vážnou hudbu v náruči
rodičů a prarodičů, ale i si mohly zazpívat známější pohádkové skladby. Prostor auly byl připraven pro
malé návštěvníky, sedělo se na žíněnkách, bez bot a kdo chtěl ještě více pohodlí, byly zde i deky
k zapůjčení.

Protože je tento projekt velice úspěšný přidali jsme ještě druhé pásmo programu, a to pro již starší
děti do 8 let. Program je interaktivnější a duo Beautiful Strings vtáhne děti pomocí hudebních ukázek
do tajů vážné hudby. Společně prošli čtyřmi tématy, na jejichž konci čekala děti odměna. Ovšem jak
se zdálo, největší odměnou bylo vyzkoušení si nástrojů. Kdo by si také nechtěl zkusit brnknout na tak
krásný nástroj jako je sama harfa, která má hned sedm pedálů a přes 40 strun. Zněla opravdu
nádherně.

K ještě větší pohodě dopomohli studenti Základní školy Chýně, kteří využili své zkušenosti z jejich
kavárny vedle knihovny a zajistili po celou dobu programu občerstvení. Spolupráce s projektem
Filharmoniště si vážíme a již se těšíme na jejich další návštěvu v naší obci.

Leden 2023

Svatomartinský lampionový průvod Chýní

Svatomartinský lampionový průvod

Svatý Martin přijíždí na bílém koni každý rok přesně 11.11. a ten chýňský za námi přijel rovnou s lampionovým průvodem. Šlo se od obecního hřiště, kde si děti poslechly legendu o Martinovi a poté se společně vydaly na nádvoří nové Základní školy. Čekaly na ně svatomartinské rohlíčky z pekařství Ten štrúdl a teplý mošt. Díky studentům druhého stupně byly k zakoupení palačinky, párek v rohlíku a další pochutiny. Na závěr jsme si vychutnali ohňovou show a již jen vyčkávali první bílé vločky.

Listopad 2022

Filharmoniště

Vyprodané Filharmoniště v aule

Sobota 15. října patřila v Chýni těm nejmenším, tedy malým dětem od narození, které jsme pozvali na jejich první koncert vážné hudby v životě. Aula byla uzpůsobena pro pohodlné sezení až ležení na žíněnkách a dekách a nikdo neočekával hromové ticho, jak to bývá na koncertech pro dospělé. Měli jsme možnost si poslechnout duo houslí a violoncella, zazněly tradiční skladby předních českých i zahraničních skladatelů a nechyběly populární a hlavně lidové písně pro děti, při kterých si mohli všichni zazpívat. Díky studentům druhého stupně Základní školy, bylo u auly přichystáno občerstvení, za což jim velice děkujeme.

Protože byl o akci velký zájem, již nyní Klub rodičů připravuje pokračování koncertů vážné hudby pro děti a připojí se i program pro starší děti od 3 let. Mělo by být interaktivnější a pro tuto věkovou skupinu ještě zajímavější. Celý koncert bude vyprávěním pohádky a již nyní se těšíme na hojnou účast.

Říjen 2022

Konec školního roku – Loučeň a divadlo pro MŠ

Klub rodičů pořádal ve spolupráci se Základní školou a s podporou obce Chýně rozloučení se školním rokem a přivítal léto. Akce s názvem Loučeň proběhla ve středu 29. 6. na nádvoří školy a uvnitř haly od 16 do 18 hodin. Byla připravena stanoviště, kde bylo možné si vytvořit masku ve stylu Minecraft či si nechat na obličej něco namalovat. Děti z parkurového kroužku nám ukázaly, co se již naučily, vystoupili i jejich trenéři a bylo možné si pár triků pod vedením trenérů vyzkoušet. Ve školním klubu bylo připravené zázemí pro natočení vzkazů na kameru, na tanečním stanovišti se rozezněla příjemná hudba a nechyběli ani velké bublifuky či křídy. Studenti osmých ročníků nelenili a připravili si pro vás stánky s občerstvením. Podívejte se na fotografie z akce.

Klub rodičů a přátel ZŠ a MŠ Chýně započal rok 2022 první akcí již 21.1., kdy připravil dětské kino v hale ZŠ Chýně. Promítal se český animovaný seriál Websterovi, který byl ve filmovém formátu a nechybělo ani občerstvení od pana Záhory v podobě popcornu, který již ke kinu neodmyslitelně patří. Od producentů snímku Websterovi máme informace o plánovaném pokračování úspěšného seriálu a my věříme, že podzimní novinku se Klubu rodičů podaří chýňským dětem také zprostředkovat. Celá akce byla zdarma a účastnilo se jí více jak 130 občanů. Z takového úspěchu máme velkou radost, moc děkujeme našim návštěvníkům.

Kino: Websterovi

Klub rodičů a přátel ZŠ a MŠ Chýně započal rok 2022 první akcí již 21.1., kdy připravil dětské kino v hale ZŠ Chýně. Promítal se český animovaný seriál Websterovi, který byl ve filmovém formátu a nechybělo ani občerstvení od pana Záhory v podobě popcornu, který již ke kinu neodmyslitelně patří. Od producentů snímku Websterovi máme informace o plánovaném pokračování úspěšného seriálu a my věříme, že podzimní novinku se Klubu rodičů podaří chýňským dětem také zprostředkovat. Celá akce byla zdarma a účastnilo se jí více jak 130 občanů. Z takového úspěchu máme velkou radost, moc děkujeme našim návštěvníkům.

Listování

Klub rodičů zprostředkoval Základní škole Listování, tedy scénické čtení knih, které se uskutečnilo 23. 3. 2022 přímo ve škole pro vybrané třídy dle vhodného propojení čtených knih k učivu českého jazyka dané třídy. Na programu byla kniha Eliáš a babička z vajíčka a Dračí polévka.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Přejít nahoru